Convulsia febrila

Pagina de start Forumuri Mamici Convulsia febrila

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • #4317
    Gabriela
    Participant

    Buna ziua. Băiatul meu a făcut prima convulsie febrila săptămâna trecută la 3 ani si 10 zile. Mi s-a spus ca fiind prima nu se tratează, însă de fiecare data de acum cand va face temperatura peste 38,5 sa-i administrez tratament profilactic cu diazepam 3/4 din capsula de 10mg la fiecare 8 ore pe perioadele febrile si doua zile dupa aceea. Am unele dubii legate de doza in contextul in care, in prospectul diazepamului capsule de 10mg scrie ca se administrează copiilor 0,5mg/kg si zi. Copilul având 15 kg înțeleg ca ar trebui cf prospectului sa-i administrez 3/4 dintr-o capsula in 24 ore, nu la fiecare 8 ore.
    Va rog sa ma ajutați sa înțeleg care este doza corecta ce trebuie administrata si daca esta asta singura varianta de acum înainte.
    Mulțumesc!

    #4322
    Pediatrul Verzuliu
    Participant

    Buna seara. Aceasta doza a recomandat-o un medic pediatru? Parerea mea este ca aceasta doza e cam exagerata. De supozitoare cu diazepam nu v-a spus? Varianta mai este ca de acum inainte de fiecare data cand simtit ca face febra sau chiar daca e racit sa ii dati un antitermic sa nu permita temperaturii sa se ridice. Si daca vedeti ca totusi atinge pragul de 38 grade sa ii administrati un supozitor cu diazepam.
    Exista si posibilitatea sa nu mai apara crize sau daca mai apar sa dispara dupa varsta de 5 anisori.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

TOP ARTICOLE